Ako vyzerá každodenný život v mobilnom dome?

Mobilné domy sú ideálnym riešením pre domácich, ktorí radi trávia čas v útulných priestoroch, aj pre cestovateľov, ktorí si užívajú rozmanitú krajinu za oknom. Každodenný život v mobilnom dome sa výrazne nelíši od života v tradičnom dome alebo byte, takže mobilné domy môžu byť alternatívou k štandardnému bývaniu.

Čo sú mobilné domy?

V Poľsku sa mobilné domy často zamieňajú s karavanmi, napriek tomu, že sa výrazne líšia z hľadiska mobility, konštrukcie a cestných a stavebných predpisov.

Mobilné domy sú malé domčeky pripomínajúce letné chaty. Mobilný dom sa však od letného domu odlišuje špecifickou konštrukciou podvozku s kolesami, vďaka ktorej ho možno umiestniť na špeciálny príves a prepraviť na iné miesto. Mobilný dom sa potom môže postaviť na požadované miesto pomocou špeciálnych blokov alebo iného odolného podkladu.

Výhodou mobilného domu v porovnaní s rekreačným domom je, že v mobilnom dome môžete bývať po celý rok, pretože izolácia, vodovodné a elektrické systémy sú rovnako vyspelé ako v tradičnom rodinnom dome. Mobilný dom môže byť pripojený aj na plynovú sieť, čo umožní pripojenie na mestskú sieť a bezplatný prístup k inžinierskym sieťam. Upozorňujeme, že mobilné domy napriek svojej mobilite podliehajú stavebným predpisom.

Aké veľké sú mobilné domy a koľko stoja?

Mobilné domy nie sú napriek zdaniu veľké ako skriňa na metly. Štandardné rozmery chát vyrábaných v Poľsku sú 12 m x 4 m s úžitkovou plochou 48 m². Chata tejto veľkosti pozostáva z dvoch spální, kúpeľne a obývacej izby s kuchynským kútom. Na trhu sú k dispozícii aj menšie verzie mobilných domov s plochou 35 m² a 22 m², prípadne ešte menej. Maximálna plocha mobilného domu je 57 m². Výhodou mobilných domov na kolesách je, že sa dajú navzájom kombinovať, takže môžete získať mobilný dom veľký ako klasický rodinný dom.

Pokiaľ ide o náklady na výstavbu a dokončenie, nie je potrebné brať si úver. Náklady na výstavbu mobilného domu so štandardnou rozlohou 48 m² vrátane dokončenia sú len približne 70 tisíc zlotých. Ceny samozrejme závisia od vybranej verzie domu a úžitkovej plochy a ďalšej terasy. Avšak aj v prípade, že spojíme chaty do jedného celku a získame mobilný dom s rozlohou 100 m², cena sa bude pohybovať okolo 300 tisíc zlotých.

Pozrite sa na ponuku holandských domov na adrese https://www.mobilnedomkins.eu/holandsky-domy.php, naučte sa ich ceny a vyberte si to najlepšie pre seba

Mobilné domy a stavebné predpisy

Podľa poľského stavebného zákona sa stavebné povolenie nevyžaduje na samostatne stojacu budovu s rozlohou do 35 m². Výstavba domu však musí byť nahlásená príslušným orgánom. V prípade domu s rozlohou väčšou ako 35 m² musíte požiadať o stavebné povolenie. Ak však dom nie je trvalo spojený so zemou, ako je to v prípade mobilných domov, môžete stavbu nahlásiť ako budovu určenú na dočasné použitie. Upozorňujeme však, že povolenie platí len 120 dní. Po uplynutí lehoty budete musieť mobilný domček previezť na iné miesto alebo požiadať o stavebné povolenie.