Čo robiť, ak sa notebook nenabíja

Ak je váš notebook vybitý, jednoducho pripojíte kábel, obrazovka sa trochu viac rozjasní, rozsvieti sa kontrolka pri napájania a vy máte radosť, že má váš laptop šťavu. Niekedy sa ale môže stať, že nabíjačku zapojíte a nič sa nestane. Ak sa vám toto stalo, pozrieme sa na možné príčiny.

Je váš notebook naozaj pripojený?

Možno to znie hlúpo, ale radšej skontrolujte, či nie je vaša nabíjačka v niektorom mieste rozpojená. Pozrite sa, či je správne usadená batérie notebooku, či vám nevstúpilo nejaké Smetky do konektora a skrátka, či je všetko tak, ako má byť. Napájací kábel radšej vyzkiušejte aj v inej zásuvke, aby ste mohli vylúčiť možnosť, že napríklad niekde vypadol istič.

Poškodená batéria

Skontrolujte integritu vašej batérie. Ak je váš notebook dodávaný s vymeniteľnou batériou, vyberte ju a podržte tlačidlo napájania po dobu asi 15 sekúnd, aby sa zo zariadenia vybila všetky zostávajúce energie. Potom batériu stále vyberte, pripojte napájací kábel a zapnite notebook. Ak sa notebook správne zapne, znamená to, že napájací adaptér funguje správne a problém je pravdepodobne v batérii. Aj keď môžete batériu vždy znovu nainštalovať a skúsiť to znova – možno bola batéria len zle usadená.

Uistite sa, že používate správny port USB-C

USB-C je populárny multiplatformový štandard pre pripojenie periférnych zariadení, prenos dát a nabíjanie batérie. Nový štandard umožňuje tenšie zariadenie, ale môže tiež spôsobiť určité nejasnosti. Niektorí výrobcovia sa rozhodli vytvoriť určité porty USB-C len pre dáta, takže nebudú nabíjať vaše zariadenie. Niektoré zariadenia, napríklad Huawei MateBook X Pro, majú napríklad dva porty USB-C: jeden, ktorý možno použiť na nabíjanie alebo prenosu dát, a druhý, ktorý je určený len pre prenos dát. Ak narazíte na problém s nenabíjením, uistite sa, že ste pripojení k správnemu portu USB-C – možno dokonca uvidíte malú ikonu na strane, ktorá označuje, ktorý port je určený pre nabíjanie.

Poškodený adaptér

Kábel adaptéra sa často ohýba, mohlo dôjsť v niektorej jeho časti k prerušeniu kontaktu. Tiež môže byť niekde spálený. Starostlivo celý adaptér skontrolujte. Skontrolujte aj konektor, či nie je špinavý alebo či tam nevnikli nečistoty. Adaptér môžete vymeniť za nový a možno problémy prestanú.

Ďalšie možné príčiny

Skontrolujte nastavenia napájania a spánku. Tiež môžete aktualizovať svoje aovladače. Ďalšou možnosťou je problém vo vnútri, ale s tým vám najlepšie pomôžu v opravovni.