Aké dymovody pre krb zvoliť a na základe čoho vyberať?

V prípade, že ste sa rozhodli pre zaobstaranie krbu, mali by ste vopred zvážiť niekoľko dôležitých opatrení. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, kde dáte krb vo vašej domácnosti, či vám nebude vadiť a či budete mať na jeho starostlivosť dostatok času.

Samozrejme, ak chcete, aby vám krb vydržal čo najdlhšie, odporúčame vám ho pravidelne čistiť. Dôležité je tiež príslušenstvo, ako napríklad dymovod, ktorý má v tomto prípade veľké opodstatnenie. Jeho výber nemusí byť vždy jednoduchý, obzvlášť nie vtedy, ak sa v tejto oblasti až tak dobre nevyznáte. Na to sme tu však my. Poradíme vám, ako vybrať ten správny dymovod pre krb a na základe čoho by ste mali vyberať.

Dva typy dymovodov

Ak chcete pripojiť krbovú vložku na komín, musíte si vybrať z dvoch druhov dymovodov. Prvý typ sú dymovody z klasickej ocele. Tie bývajú v niektorých prípadoch označované aj ako čierne dymovody. Sú vyrobené z materiálu, z akého sa dnes vyrábajú aj krbové vložky. Hrúbka steny je vo väčšine prípadov 2 mm.

Druhým typom dymovodov sú dymovody vyrobené z nerezovej ocele. Sú žiaruvzdorné a hrúbka steny je 1 mm. V tomto prípade platí, že dymovody z nerezovej ocele sú vysoko mechanicky odolné a takmer nezničiteľné. Sú univerzálne a mimoriadne kvalitné.

Čo treba zvážiť?

Pri výbere je potrebné zvážiť dve dôležité skutočnosti. Nerezové dymovody sa totiž používajú pre krbovú vložku s teplovodným výmenníkom. Tento typ dymovodov má zväčša nižšiu teplotu a viac sa tak tvorí decht a spaliny. Nerezové dymovody však lepšie odolávajú týmto chemickým látkam. Čo sa týka oceľových dymovodov, tie sú lacnejšie. Používajú sa najčastejšie pre teplovzdušné vložky. Tie sa využívajú najmä na občasné kúrenie. Preto ak chcete vykurovať niečo pravidelne a často, zvoľte radšej nerezové dymovody.