Ako funguje sublimačná tlač?

Existuje množstvo druhov tlače, pričom jedným z nich je aj sublimačná tlač. Svoj názov má odvodený od javu sublimácie, čo je zmena skupenstva pevnej látky na plyn bez predchádzajúceho topenia.

Postup

Práve sublimácia je totiž jav, ktorý sa pri sublimačnej tlači využíva. Ako teda sublimačná tlač prebieha? V prvom rade sa požadovaný grafický motív vytlačí pomocou sublimačnej tlačiarne na prenosnový papier. Použité sú pritom špeciálne sublimačné atramenty.

Prenosový papier s vytlačeným grafickým motívom a materiálom, na ktorý má byť potlač realizovaná, sa následne vložia do termotransférového lisu. Poznáme viacero druhov lisov, ktoré sa môžu odlišovať aj tým, na potlač čoho sú určené. Na sublimačnú potlač na čiapky tak využijete iný termolis ako napr. na sublimačnú potlač hrnčekov.

Proces, ktorý v lise prebieha, je však vždy rovnaký. Pôsobením vysokej teploty a tlaku zmení atrament na prenosovom papieri svoje skupenstvo z pevného na plynné a zároveň sa otvoria póry materiálu, na ktorý má byť potlač aplikovaná. Atrament sa tak v podstate spojí s materiálom a pri opätovnom znížení teploty zmení svoje skupenstvo opäť na pevné a keď sa póry materiálu uzatvoria, stane sa súčasťou materiálu.

Výhody a limity

Vďaka tomu, že atrament sa sublimáciou prakticky stáva súčasťou materiálu, je sublimačná tlač veľmi odolná a trvácna. Medzi jej výhody patrí aj vysoká kvalita tlače, takže je vhodná aj na zložitejšie grafické motívy, či dokonca fotografie.

Aj sublimačná tlač však má svoje limity. Nedá sa použiť na textílie z bavlny a iných prírodných látok, ktoré nemajú póry, do ktorých by mohol atrament pri sublimácii preniknúť. Čo sa tlače na rôzne pevné materiály týka (napr. už spomínané hrnčeky), je sublimačná tlač možná len v prípade, že je na materiál najskôr aplikovaná špeciálna sublimačná vrstva.

Zdroj obrázka:

Autor: Djavan Rodriguez / Stock.adobe.com