Chceli by ste, aby vyše batéria vydržala čo najdlhšie? Ak notebooknepoužíváte, zatvorte ho, tiež ho nikdy neklaďte zapnutý na vankúš. Tieto a daļas zaujímavé tipy si predstavíme nižšie.
Použite posuvník výkonu batérie systému Windows
Prvou zastávkou na turné s vylepšením životnosti batérie je posuvník výkonu batérie Windows 10. Jeho cieľom je zoskupiť všetky nastavenia, ktoré ovplyvňujú životnosť batérie, do niekoľkých ľahko zrozumiteľných kategórií. Spoločnosť, ktorá váš počítač vyrobila, presne určuje, ktoré nastavenia ovláda posuvník batérie. Všeobecne však majte na pamäti tieto pokyny:
Režim Najlepší výkon je určený pre ľudí, ktorí chcú vymeniť výdrž batérie a získať tak rýchlosť a odozvu. V tomto režime Windows nezabráni aplikáciám bežiacom na pozadí spotrebovávať veľa energie.
Režim Lepší výkon obmedzuje zdroje pre aplikácie na pozadí, ale inak uprednostňuje výkon pred účinnosťou.
Režim Lepšie batérie poskytuje dlhšiu výdrž batérie ako predvolené nastavenie v predchádzajúcich verziách systému Windows. (V skutočnosti je na mnohých počítačoch označený ako „Odporúčané“.)
Režim Šetrič batérie, posuvník, ktorý sa zobrazí, len keď je počítač odpojený, znižuje jas displeja o 30 percent, bráni sťahovanie aktualizácií systému Windows, zastavuje synchronizáciu aplikácie Mail a pozastavuje väčšinu aplikácií na pozadí.
Zjednodušte si pracovný postup: zatváranie aplikácií a používanie režimu v lietadle
Na druhú stranu, ak píšete román alebo prehrávate miestnej video súbor a nemusíte sa rozptyľovať oznámeniami, je dobré povoliť Battery Saver. Je dobrým zvykom upraviť používanie notebooku viacerými spôsobmi, ktoré šetrí batériu, napríklad držať sa jednej aplikácie naraz a zavrieť všetko ostatné, keď ju nepoužívate. Je to trochu ako zhasnúť svetlá, keď je miestnosť prázdna. Ak neustále cestujete medzi kuchyňou a špajzou alebo medzi Firefoxom a Wordom, udržujte obe sady svetiel a aplikácií zapnuté a otvorené. Ale ak práve varíte alebo len sledujete video na YouTube, najlepšie vám poslúži vypnutie a zatvorenie všetkého ostatného.
Okrem toho, že počas jedného úlohy vypnete ďalšie programy, zvážte aktiváciu režimu Lietadlo v systéme Windows alebo vypnutie Wi-Fi a Bluetooth v systéme MacOS, ak viete, že budete upravovať dokument bez nutnosti prístupu na web. Okrem obmedzenia rozptyľovanie eliminuje režim v lietadle významný zdroj vybíjanie batérie: nielen samotná bezdrôtová rádia, ale aj aplikácie a procesy na pozadí, ktoré je neustále používajú, napríklad aktualizácie a oznámenia push.
Zatvorte konkrétne aplikácie, ktoré využívajú veľké množstvo energie
Niekoľko aplikácií a procesov spustených vo vašom systéme bude žiť rýchlejšie výdrž batérie a je pravdepodobné, že pravdepodobne aktívne nepoužívate všetko, čo je aktuálne spustené na vašom PC. V systéme Windows 10 je aplikácia Nastavenie prvým krokom k vyhľadanie programov, ktoré využívajú energiu.
Do vyhľadávacieho poľa systému Windows 10 zadajte „Zistiť, ktoré aplikácie ovplyvňujú výdrž batérie“, kde nájdete zoznam aplikácií, ktoré spotrebúvajú najviac energie. Ak narazíte na aplikáciu, u ktorej zriedka používate veľa energie, nezabudnite ju zavrieť. Často sa jedná o aplikácie, ktoré ste otvorili na pozadí a zabudli ste na ne, napríklad Spotify alebo Adobe Reader.
Potom do vyhľadávacieho poľa zadajte „Pozrite sa, ktoré procesy sa spúšťajú automaticky pri spustení systému Windows“. Tým sa otvorí karta Spustenie Správca úloh, ktorá obsahuje zoznam všetkých nástrojov, ktoré sa spustí, akonáhle spustíte počítač. Čokoľvek s názvom ako „Asistent sťahovanie“ alebo „Pomocník“ možno zvyčajne bezpečne deaktivovať. Napríklad ak často neotvárajú zoznamy skladieb, stopy alebo albumy Spotify z odkazov vo webovom prehliadači, môžete Spotify Web Helper deaktivovať.
Upravte nastavenie grafiky a zobrazenia
Ak máte vo svojom notebooku výkonný grafický procesor, môžete zaistiť, že ho budú musieť používať iba hry alebo iné aplikácie náročné na grafiku, zatiaľ čo všetko ostatné možno získať použitím efektívnejšieho kremíka na CPU pre grafické spracovanie. Ak váš systém využíva grafiku Nvidia GeForce, otvorte ovládací panel GeForce (zvyčajne sa nachádza v oblasti oznámení systému Windows na pravej strane panela úloh) a potom kliknutím na kartu Nastavenie programu priraďte každú aplikáciu ku konkrétnemu čipu pre spracovanie grafiky. Priraďte diskrétne čip GeForce k hrám a aplikáciám pre úpravy fotografií a videa, ako sú Adobe Photoshop a Premiere, a priraďte všetko ostatné integrovanému čipu.
Dbajte na prúdenie vzduchu
Väčšina notebookov teraz prichádza s lítium-polymérovými batériami, ktoré vyžadujú oveľa menšiu údržbu než batérie pred desiatimi rokmi, a to vďaka vylepšeniam softvéru a firmvéru, rovnako ako inováciu samotnej technológie batérií. Už nemusíte pravidelne vykonávať úplné vybitie batérie, aby ste ju kalibrovali, ani sa nemusíte obávať, že úplné vybitie batérie poškodia váš notebook.
Musíte však dávať pozor na teplo, ktoré urýchlia zánik batérie. Najväčšie problémy pochádzajú z fyzického zablokovania ventilačných portov. Nahromadenie prachu je jeden problém, o ktorý sa môžete postarať vyčistením vetracích otvorov a ventilátora notebooku. (Pravidelne k vyfúknutiu prachu použite plechovku so stlačeným vzduchom.) Častejším problémom, ktorý sa objavuje, je používanie notebooku na vankúši alebo prikrývke, čo môže prekážať vetraciemu ventilátora a zadržiavať teplo prichádzajúce mimo systému. Ak chcete tomu zabrániť, používajte notebook iba na pevných povrchoch, ako je stôl alebo stôl, ktorý sa neohne a nebude blokovať prúdenie vzduchu alebo chladenie.
Dávajte pozor na zdravie svoje batérie
Všetky batérie časom strácajú kapacitu nabíjania a nakoniec bude nutné ich vymeniť. Súčasné hodnotenie stavu batérie je vždy dobrý nápad.