Hrnčeky s potlačou ľudia milujú. Ako však táto potlač vzniká?

Aj vy máte svoj obľúbený hrnček? A určite je na ňom nejaká potlač, že máme pravdu? Hrnčeky s potlačou patria medzi veľmi obľúbené suveníry z dovoleniek, či firemné darčeky pre obchodných partnerov.

Obľúbené v domácnostiach aj vo firmách 

Táto potlač hrnčekov býva naozaj rôznorodá. Môžete si dokonca nechať vyrobiť hrnček, na ktorom bude vaša rodinná fotografia. Hrnčeky s potlačou sú však obľúbené bez ohľadu na to, o akú potlač ide.

Aj čo sa firemných darčekov týka, hrnčeky patria k tým najpraktickejším. Iste, vymyslieť sa dajú aj oveľa originálnejšie firemné darčeky, ale keďže hrnčeky sa najmä v práci rozbíjajú a tak ich nikdy nie je dosť, obavy o využiteľnosť takéhoto firemného darčeka rozhodne nie sú na mieste.

Ako vzniká potlač na hrnčeky?

Zaujímalo vás však niekedy, ako vlastne vzniká potlač na hrnčeky? Predsa len, povrch hrnčeka má ďaleko do rovného a tak to s tlačiarňou na textil v podobe štandardného termolisu zrejme nepôjde. Nepôjdeme však príliš ďaleko. Na potlač hrnčekov totižto existujú špeciálne termolisy. Aby sme vás však nezmiatli. To, čo robí takýto termolis špeciálnym, je výlučne jeho určenie na potlač hrnčekov a z toho vyplývajúci odlišný tvar. Proces sublimačnej tlače v ňom prebieha rovnako, ako v prípade termolisu určeného na potlač rovných povrchov.

Samozrejme, ak ovládate proces sublimačnej tlače tak viete, že len termolis nestačí. Najskôr je potrebné spraviť požadovaný grafický návrh na počítači a tento návrh vytlačiť na prenosový papier pomocou sublimačnej tlačiarne.

Takto vytlačený motív sa potom prichytí na hrnček pomocou termopásky a spolu sa vložia do termolisu. A ešte jeden „detail“. Musí ísť o špeciálny sublimačný hrnček. Aký to je? Jednoducho taký, ktorého povrch bol ošetrený špeciálnou sublimačnou vrstvou, inak by princíp sublimácie nefungoval.

Zdroj obrázka:

Autor: Turbo Yoda / Stock.adobe.com