Kedy sa vám naozaj oplatí investícia do laserovej tlačiarne?

Atramentovú alebo laserovú tlačiareň? To je večná otázka mnohých ľudí, ktorí plánujú kúpu novej tlačiarne. Vo veľkej miere záleží od toho, čo chcete tlačiť. Zodpovedanie tejto otázky môže (ale nemusí) výrazne zjednodušiť rozhodovanie o type tlačiarne.

Na začiatku zaplatíte viac

Ak totižto plánujete tlačiť fotografie, či pokročilejšiu grafiku, nemáte prakticky inú možnosť, ako siahnuť po atramentovej tlačiarni. Laserové tlačiarne vám tak kvalitné fotky nevytlačia. Na základe čoho si však vybrať ak chcete tlačiareň len na tlač dokumentov?

Jednoducho by sa dalo povedať, že v takom prípade si vyberte laserovú tlačiareň. Ale aj laserové tlačiarne majú svoje nevýhody. A to aj ak ostaneme pri tlači dokumentov. S čím teda v prípade, že zvažujete laserovú tlačiareň, počítať?

V prvom rade s väčším rozmermi. Ak nemáte príliš veľa miesta na tlačiareň, opäť budete „odkázaný“ na tlačiareň atramentovú. A treba počítať aj s tým, že si na začiatku priplatíte. Aj základná laserová tlačiareň môže byť násobne drahšia v porovnaní so základnou atramentovou tlačiarňou. A to isté platí aj v prípade originálnych tonerov HP. Tonery sú oproti atramentovým náplniam taktiež výrazne drahšie.

Investícia sa vráti tým rýchlejšie, čím viac budete tlačiť

V čom teda spočíva výhoda laserových tlačiarní? Rozhodnúť sa pre laserovú tlačiareň môže mať význam napríklad v prípade, že vám záleží na rýchlosti tlače. Tá je totižto násobne rýchlejšia pri laserových tlačiarňach.

Čo je však dôležitejšie je to, že zdanlivá finančná náročnosť laserovej tlače je naozaj len zdanlivá. V prípade, že sa totižto rozhodnete investovať do laserovej tlačiarne, táto investícia sa vám vráti tým, že budete menej často meniť tonery.

Dôvod je ten, že zatiaľ čo napríklad s náplňou HP 301 vytlačíte nanajvýš niečo cez 100 strán, s tonerom v laserovej tlačiarni to bude zhruba 1 000 strán. Keď si teda prepočítate, akú sumu vás bude stáť tlač napríklad tej tisícky stránok, zistíte, že násobne lacnejšie je tlačiť na laserovej tlačiarni.

Zdroj obrázka:

Autor: jittawit21 / Shutterstock.com