Svoju značku môžete chrániť nielen na Slovensku, ale aj kdekoľvek na svete

Konkurencia v oblasti podnikania sa zvyšuje. Nie vždy je ľahké uspieť a na to, aby ste prerazili do sveta, je potrebný naozaj dobrý výrobok alebo služba – a ak sa vám to naozaj podarí, nemusíte sa obmedzovať a môžete s nimi vyraziť do sveta aj v reálnom živote, teda ponúkať ich v rôznych krajinách, kde o ne bude záujem. Vždy by ste však mali mať na pamäti, že s rastom vášho dosahu bude rásť aj počet tých, ktorí sa budú vašou značkou inšpirovať a pokúsia sa ju napodobniť, alebo v horšom prípade vám ju vziať. Aby ste tomu zabránili, musíte svoju značku chrániť.

Ochranné známky poskytujú ochranu pred konkurenciou

Ak už nejaký čas podnikáte, pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom ochranná známka – možno ste si ju dokonca zaregistrovali pre Slovenskú republiku, pretože vám dáva výhradné právo používať vašu značku na území Slovenskej republiky. Tento nástroj dokonale odlíši vaše výrobky/služby od konkurencie a zároveň ich ochráni nielen pred neželanou zámenou s konkurenciou, ale aj pred krádežou vašej značky.

Registrácia ochrannej známky sa nemusí obmedzovať len na Slovensko

Registrácia ochrannej známky je spojená s množstvom papierovačiek a vybavovania, ale rozhodne sa oplatí. A nemusíte sa obmedzovať len na Slovensko. Ak podnikáte mimo svojej domovskej krajiny, môžete rozšíriť svoju pôsobnosť na ďalšie krajiny alebo sa môžete rozhodnúť pre registráciu pre celú Európsku úniu. Táto rozšírená registrácia je spojená s vyššími nákladmi, ale je poistkou proti budúcim stratám vyplývajúcim z krádeže vašej značky. Vo svete, rovnako ako na Slovensku. Po úspešnej registrácii ochrannej známky získate právnu ochranu na 10 rokov, po ktorých musíte požiadať o jej obnovenie.

A registrácie ochrannej známky sa určite nemusíte vzdať ani vtedy, ak patríte k ľuďom, ktorí sa v papierovaní a jednaní s úradmi príliš nevyznajú. Dnes môžete využiť služby špecializovaných spoločností ako je napríklad Patentoid, ktoré všetko vybavia za vás, a to online, bez toho, aby ste museli niekam cestovať. Nič vám teda nebráni v tom, aby ste si chránili svoju značku.