Zerowaste: Ako prispieť k udržateľnosti planéty? Toto sú naše tipy!

V súčasnej dobe je veľmi známe, že ľudstvo produkuje príliš veľa odpadu. Zatiaľ čo naša planéta vytrvalo bojuje s rôznymi ekologickými problémami, medzi ktoré zaraďujeme napríklad klimatické zmeny, globálne problémy či znečistenie ovzdušia. Jedným zo životných štýlov, ktorým by ste dokázali pomôcť našej planéte je zerowaste. O čo sa vlastne jedná a aké prináša benefity? O tom si povieme viac práve v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Zerowaste predstavuje akúsi filozofiu alebo životný štýl, pri ktorom sa ľudia snažia minimalizovať produckiu odpadov. Možno to znie hrôzostrašne, no nie je to tak. Ide len o elimináciu používania jednorazových predmetov a obalov, ktoré sa vyznačujú veľmi krátkou životnosťou. Zväčša končia na skládke, prípadne v oceánoch. Zerowaste je o tom, aby sa ľudia snažili minimalizovať používanie jednotlivých predmetov a ich následné vyhadzovanie.

Cieľom je využitie zdrojov, ktoré minimalizujú dopad na životné prostredie. Verte či nie, takýchto zdrojov je v súčasnej dobe dostupných hneď celé spektrum. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame odporúčania, ako sa stať zerowaste. Zapojiť sa môže každý z vás! Tak neváhajte a poďte do toho aj vy, určite sa to oplatí!

Nepoužívajte jednorazové obaly

Ak chcete byť zerowaste, určite by ste nemali používať jednorazové obaly, medzi ktoré zaraďujeme napríklad plastové poháre alebo jednorazové taniere. Namiesto toho uprednostnite viacnásobne použiteľné riady, prípadne fľaše na vodu. Skvelým riešením je, ak si zakúpite jednu sklenenú fľašu. Nemusíte tak neustále kupovať nové plastové fľaše, vďaka čomu ušetríte aj nemalú čiastku peňazí.

Nezabúdajte na recyklovanie

Základom všetkého je aj správne triedenie odpadu a recyklovanie. Namiesto toho, aby ste hádzali odpad do koša, skúste mu nájsť aj iné využitie. Niektorým veciam by ste mali dať druhú šancu.