Ultrabooky sú tu už takmer desať rokov. Rovnako ako u telefónov sme zvyknutí, že sa ich parametre neustále zdokonaľujú, aby bolo možné nalákať spotrebiteľa na nové modely, tak aj u notebookov je rovnaký trend. Zvyšuje sa výkon, výdrž batérie a znižuje sa hrúbka.
Ultrabooky vznikli predovšetkým ako reakcia na MacBook Air, teda konkurenčný produkt od Applu, ktorý neustále bojuje s Windows o svoju komunitu. Kým budú produkty konkurenčné a technologicky rovnako vyspelé, potom sa nemusí spotrebitelia báť, že by im Apple ponúkol niečo lepšie. Ultrabooky majú svoje prísne špecifikácie, ktorými sa líši od ostatných notebookov, využívajú nízkoenergetické procesory od Intelu, disponujú SSD diskom a majú dlhú životnosť, ich hrúbka nesmie tiež presahovať 0,8 palca. S tým sa spája aj vyššia cena. Typicky sú ultrabooky stavané pre podnikateľov na cestách, ktorí potrebujú ľahké zariadenie s váhou okolo jedného kilogramu, ktoré im na cestách nebude veľkú príťažou.
Technologický vývoj
Na trhu síce existuje celý rad netbookov, ktoré sú ľahké, ale tie zase disponujú veľmi nízkym výkonom a sú vhodné skôr pre základné úlohy a prehliadanie internetu. Súčasné ultrabooky sa ponúka aj s výkonom herných počítačov, čomu samozrejme zodpovedá aj ich cena. Predpoklad vývoja trhu je taký, že bežné notebooky budú čoskoro spĺňať parametre ultrabookov a dôvod je jednoduchý, používatelia chcú vždy kupovať svoj ďalší notebook taký, aby svojimi parametrami prekonal ten minulý. Pre výrobcov je to výzva, ceny bežných notebookov sú teraz veľmi nízke a ak chcú predávať za vyššie ceny, musí vždy predviesť produkt, ktorý je technologicky konkurenčný medzi súčasnou špičkou a to rozhodne nie je ľahká úloha. Užívateľa často poteší aj fakt, že sa do notebookov integruje stále viac pokročilých technológií, napríklad ako je biometrické overovanie, ktoré urýchlia prihlásenie.