Geometria kolies: Aký má význam a prečo je tak dôležitá?

Pravdepodobne ste už neraz počuli o geometrii kolies. Hovorí sa totiž, že ak je nesprávna, môže viesť napríklad k výrazne kratšej životnosti kolies a pneumatík. Preto je potrebné nezanedbať stav geometrie kolies a pravidelne ju kontrolovať. V tomto článku si však bližšie povieme, že je to geometria kolies a prečo je v skutočnosti tak dôležitá.

Čo vlastne geometria kolies zabezpečuje? Odpoveď je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Geometria kolies má totiž na starosti to, že auto je možné správne ovládať. Na to je potrebná vhodná akcelerácia, brzdný výkon a v neposlednom rade sa musia kolesá dotýkať vozovky, čo zabezpečuje geometria kolies. Dá sa to povedať aj zjednodušene, na to, aby auto fungovalo správne je dôležité, aby boli kolesá vhodne postavené voči vozovke. V prípade, že to tak nie je a vyskytli sa nejaké odchýlky, môže to viesť ku viacerým problémom a nákladom, čo rozhodne nie je potešujúca správa.

Zlá geometria kolies: kedy nastáva?

Samozrejme, tiež je dôležité vedieť, kedy ide o zlú geometriu kolies. Spoznáte to veľmi jednoducho aj počas jazdy autom. Napríklad, v situácii, keď počas šoférovania cítite, že auto je priklonené viac jednej zo strán alebo keď je volant aj pri jazde po rovine vytočený viac do jednej strany. V takýchto situáciách tak môžete veľmi ľahko vidieť, že ide o problém, ktorý je jednoducho potrebné riešiť čím skôr. Zlá geometria kolies sa častokrát prejavuje aj nerovnomerným opotrebovaním pneumatík a aj ťažším ovládaním volantu.

Ak spozorujete niektorí z vyššie spomenutých problémom, mali by ste ho riešiť čím skôr a zájsť do servisu. Nič nie je totiž horšie, ako keby ste tento problém neustále odkladali. Mohlo by to viesť k čoraz vážnejším komplikáciám, až k nefunkčnosti vozidla. Preto si dajte poradiť o odborníkov a stav vášho auta sa snažte nezanedbať.