Rozhodli ste sa, že si pri práci pustíte nejakú hudbu a on vám na notebooku nefunguje zvuk? To dokáže naštvať. Pozrieme sa na možné príčiny tohto problému.
Skontrolujte zvuk
Kliknite najprv na ikonku repráku a skontrolujte, či ste si omylom nevypli zvuk. Pokiaľ máte pripojené externé reproduktory, vyskúšajte, tu sú správne zapnuté. Uistite si tiež, tu nemáte vypnutý zvuk u aplikácie alebo činnosti, ktorú práve robíte.
Pripojte slúchadlá
Ak máte problémy so vstavanými reproduktormi notebooku, skúste pripojiť slúchadlá alebo externé reproduktory. Ak zvuk prechádza cez ne, môžete mať hardwarový problém so vstavanými reproduktormi notebooku. Ak máte po ruke pár USB slúchadiel (napríklad herná náhlavnú súpravu USB), môžete ich skúsiť zapojiť tiež, pretože môžu obísť predvolený zvukový ovládač a naznačiť, kde by mohol problém spočívať.
Zmeňte svoje zvukové zariadenie
Je možné, že vaše reproduktory fungujú dobre, ale Windows smeruje zvuk na nesprávne výstupné zariadenia – to je obzvlášť bežné, ak ste pripojili zvukové zariadenie USB alebo ste pripojení k externému monitoru HDMI, ktorý nemá reproduktory. Ak chcete tento problém vyriešiť, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu reproduktora na paneli úloh systému Windows a výberom možnosti Zvuky zadajte predvoľby zvuku. Na karte Prehrávanie vyhľadajte zariadenie, ktoré chcete použiť – ak ho nevidíte, skúste kliknúť pravým tlačidlom myši a zaškrtnúť Zobraziť deaktivovaná zariadenia – potom vyberte výstupné zariadenie a kliknite na tlačidlo Nastaviť predvolené. Ak si nie ste istí, ktoré z nich chcete použiť, vyskúšajte všetky zariadenia v zozname, kým nebudete počuť zvuk.
Zakázať vylepšenia zvuku
Ak máte problémy so zvukom, spoločnosť Microsoft odporúča deaktivovať všetky vylepšenia zvuku, ktorá by mohla byť zapnutá. Z rovnakej ponuky Zvuk vyberte zvukové zariadenie, ktoré sa pokúšate použiť, kliknite na Vlastnosti a prechádzajte zobrazenými možnosťami. Uistite sa, že sú zaškrtnuté správne podporované formáty, všetky vylepšenia sú deaktivované a že v exkluzívnom režime nie je na karte Rozšírené zaškrtnuté. Môžete dokonca skúsiť vypnúť akákoľvek vylepšenie priestorového zvuku. Skúste znova prehrať zvuk a skontrolujte, či niektorá z týchto možností nebola príčinou vašich problémov.
Nainštalujte alebo aktualizujte ovládače
Pokiaľ máte pochybnosti, ak niektorý hardvér počítača nefunguje, skontrolujte ovládače. Kliknite na ponuku Štart a zadajte „Správca zariadení“. Až sa táto možnosť zobrazí, stlačte Enter. Prejdite nadol na radiče zvuku, videa a hier a rozbaľte ponuku tak, aby zobrazovala všetky možné zvukové výstupné zariadenie vo vašom počítači. Ak je u niektorého z nich žltý výkričník, je to značka, ktorú možno budete musieť nájsť a nainštalovať jeho ovládač z webu výrobcu. Ak nie, inštalácia ovládača rovnako stojí za to. Môžete tiež skúsiť odinštalovať ovládač: kliknite pravým tlačidlom na ten, ktorý sa pokúšate použiť – v mojom prípade môj notebook používa Realtek Audio – a vyberte Odinštalovať zariadení. Reštartujte systém Windows a pokúsi sa znova nainštalovať všeobecné ovládače, ktoré môžu reproduktory oživiť.
Aktualizujte si BIOS
Vo výnimočných prípadoch môže nekompatibilita hardvéru, aktualizácie softvéru alebo preinštalovaní systému Windows spôsobiť, že váš zvuk prestane fungovať, a možno budete musieť niečo vylepšiť v systéme BIOS. Reštartujte počítač a prejdite do ponuky nastavenia systému BIOS / UEFI, obvykle stlačením kláves Delete, F2 alebo iné klávesy pri spustení. Najprv sa uistite, že je zvuková karta povolená v systéme BIOS, pretože by sa mohla v určitom okamihu deaktivovať. Ak to nepomôže, skontrolujte, akú verziu systému BIOS alebo UEFI používate, a porovnajte ju s najnovšou verziou na webe výrobcu notebooku. Ak váš výrobca nedávno vydal novú verziu, môže sa vyplatiť ju aktualizovať. Nezabudnite si prečítať pokyny a postupovať opatrne, pretože aktualizácie systému BIOS môže tiež poškodiť veci, ak budú vykonané nesprávne.
HW problém
Ak sa domnievate, že ide o chybu hardvéru, pomôže vám už len opravovňa.