Čo všetko skontrolovať na aute pred jazdou na dovolenku?

Sú tu prázdniny a to znamená, že sa naplno rozbehne aj obdobie letných dovoleniek. Nielen letiská, ale aj cesty smer Chorvátsko, či Taliansko budú čoraz plnšie a všetko vo vyvrcholí koncom júla, keď bude mať väčšina veľkých firiem celozávodné dovolenky.

Súčiastky, ktoré by vám mali skontrolovať v servise

A čo vy, tiež sa už neviete dočkať svojej dovolenky? Nechceme vás vytrhávať z predstáv plných pláží a mora, ale ak sa chystáte na dovolenku vlastným autom, nemali by ste zabudnúť na kontrolu jeho technického stavu.

Rezervujte si včas termín vo vašom servise, aby sa vám pozreli na tlmiče, geometriu kolies, stav batérie a alternátora, či fungovanie spojky. Okrem toho je veľmi dôležité, aby ste mali skontrolované brzdové platničky a kotúče a prípadne vymenenú brzdovú kvapalinu, ak od poslednej výmeny už ubehli 2 roky.

Takúto kontrolu je potrebné absolvovať aspoň niekoľko dní pred dovolenkou pre prípad, že by ste museli objednávať niektoré dôležité náhradné diely Škoda. Aby stihli prísť a aby vám ich stihli v servise vymeniť.

Údržba klimatizácie

Okrem kontroly stavu spomínaných súčiastok je pred letnou dovolenkou dobré dať si vykonať aj údržbu klimatizácie. Nechcete predsa riskovať, že sa vám s klimatizáciou v aute niečo stane niekde v kolóne cestou na dovolenku, keď teploty budú hravo prekračovať 30 °C.

Čo si môžete skontrolovať svojpomocne?

A čo si môžete na aute pred dovolenkou skontrolovať aj svojpomocne? V prvom rade prevádzkové kvapaliny. Podobne ako pri brzdovej kvapaline aj pri oleji je dobré skontrolovať aj to, kedy bol naposledy menený. Odporúčaný interval výmeny je 15 000 km alebo 1 rok, takže ak ste už za ním, nečakajte a navštívte predajňu motorových olejov Žilina.

Okrem prevádzkových kvapalín si overte aj funkčnosť stieračov a svetiel. A tiež si aspoň vizuálne skontrolujte vaše auto z každej strany pre prípad, že by ste objavili prasknuté sklo, či nejaký problém na karosérii.

Zdroj obrázka:

Autor: magdal3na / Stock.adobe.com