Akú tlačiareň si zaobstarať domov? Atramentovú alebo laserovú?

Tlačiareň je praktickým zariadením, ktoré nájde svoje využitie v nejednej domácnosti. Chcete si nejakú zaobstarať aj vy? Tak v tom prípade určite čelíte dileme, či si vybrať atramentovú, alebo laserovú tlačiareň.

Prečo si vybrať atramentovú tlačiareň?

Začneme atramentovými tlačiarňami. Hlavným dôvodom, prečo siahnuť po atramentovej tlačiarni, je tlač fotografií. Ak si chcete aspoň občas vytlačiť zopár fotografií, je atramentová tlačiareň jednoznačná voľba.

Sú to práve atramentové tlačiarne, ktoré dokážu verne reprodukovať farby a vytlačiť naozaj krásne fotografie. Obzvlášť s kvalitnými náplňami do tlačiarne Canon a s použitím špičkového fotopapiera.

Výhodou atramentových tlačiarní je aj všeobecne nižšia cena v porovnaní s laserovými tlačiarňami, takže ak si chcete tlačiareň vybrať výlučne na základe ceny, určite bude víťazom atramentová tlačiareň. I keď treba podotknúť, že kúpa tlačiarne je jedna vec a náklady na tlač druhá. Ale o tom si povieme pri laserových tlačiarňach.

A kedy je vhodnejšie vybrať si tlačiareň laserovú?

Aj keď sú laserové tlačiarne všeobecne drahšie, majú výrazne nižšie náklady na tlač. S jednou sadou tonerov HP vytlačíte násobne viac strán, než by ste to dokázali s atramentovou tlačiarňou, hoc aj rovnakej značky.

Výhodou tonerov je aj to, že nezasychajú, takže sú vhodné aj pre tých, ktorí tlačia len príležitostne. Laserové tlačiarne sú aj rýchlejšie, takže ak tlačíte naraz väčšie objemy strán, laserová tlačiareň si s tým poradí rýchlejšie.

Zatiaľ to vyzerá, že laserová tlačiareň je lepšou voľbou, že? Avšak platí to len pre tých, ktorí chcú tlačiť výlučne dokumenty a maximálne jednoduchšiu grafiku. Laserové tlačiarne totiž nedokážu tak verne a kvalitne reprodukovať farby a preto nie sú vhodné na tlač fotografií.

Zdroj obrázka:

Autor: DariaTrofimova / Stock.adobe.com