Tri druhy poľovníckych termovízií

Termovízie sú zariadenia, ktoré veľmi dobre pozná nejeden (nielen) poľovník. Ak by sme ich chceli popísať čo najjednoduchšie, povedali by sme, že umožňujú „vidieť“ v tme. A to dokonca aj v úplnej.

Princíp fungovania 

Ako vlastne moderná termovízia funguje? Po technickej stránke nejde o príliš veľký „zázrak“. Princíp je totiž podobný ako pri bežných optických prístrojoch s tým rozdielom, že termovízia nesníma viditeľné spektrum svetla, ale infračervené žiarenie, ktoré my nevidíme. Prostredníctvom termovízie je tak možné pozorovať zvieratá, osoby, vozidlá alebo napríklad aj úniky tepla z budovy.

Keďže termovízie nepotrebujú na svoje fungovanie žiadne zostatkové svetlo, fungujú aj v úplnej tme a taktiež v hmle, či hustom daždi. Problémom pre ne je však sklo. Preto sa aj šošovky pre termovízne prístroje nevyrábajú zo skla, ale z germánia, zafíru a iných materiálov.

Termovízie na pozorovanie, termovízne zameriavače a termovízne predsádky 

Ak zvažujete, že zaradíte do svojej poľovníckej výbavy aj termovíziu, u väčšiny výrobcov, napríklad aj v prípade značky ZEISS, budete mať na výber z troch druhov. Najbežnejšie sú termovízie na pozorovanie. Konštrukčne bývajú riešené ako monokulárne ďalekohľady s rôznymi priemermi šošoviek. Samozrejme, jednotlivé modely sa od seba líšia aj ďalšími parametrami.

Ďalším druhom sú termovízne zameriavače. S nimi sa dá tiež pozorovať z ruky, ale ich „hlavné miesto“ je na zbrani. Nasvedčuje tomu aj ich konštrukcia, ktorá má veľkú odolnosť voči spätnému rázu a tiež je vodeodolná. Termovízne zameriavače ponúkajú užívateľovi rôzne možnosti zobrazenia a niektoré modely majú aj diaľkomer.

Do tretice poznáme termovízne predsádky. Aj s týmto druhom termovízií je možné pozorovať z ruky, ale určené sú v prvom rade pre montáž na bežný puškohľad, ktorý v podstate premenia na termovízny. Podobne ako termovízne zameriavače aj predsádky majú vysokú odolnosť voči spätnému rázu a ponúkajú rôzne možnosti zobrazenia.

Zdroj obrázka:

Autor: solidmaks / Stock.adobe.com